Log ind

En god holdindsats

Europa League |15. december 2011
|2
|
Facebook Twitter LinkedIn Google Email Print Bookmark Mere
OB - FC Nordsælland (Foto: Erik Kempf)

Hans Henrik Andreasen var blandt de godt tilfredse OB-spillere, der efter 2-2-kampen i Fulham dukkede op fra omklædningsrummet.

- Det var en lidt underlig kamp, synes jeg. Vi spillede bolden godt rundt og fik en god start i de første fem minutter, men derefter begynder vi at hænge lidt rundt omkring på banen. Der får de lidt for let spil, og de kommer foran 2-0 inden pausen. Det gør det selvfølgelig svært for os i anden halvleg, men vi får snakket om det i pausen, og jeg synes egentlig, at vi får vendt det rigtig flot. Vi får spillet en god gang fodbold i anden halvleg, og det er rigtig dejligt at stå med et 2-2 resultat her bagefter, sagde Hans Henrik Andreasen, der beskrev forskellen på de to halvlege således:

- Vi står godt som hold, selvom det er en klassiker at sige. Men vi står godt på banen, og de har ikke ret mange muligheder i anden halvleg. Det er vores fortjeneste. De får lov at spille udenfor vores felt, men vi står så godt, at de ikke kan komme igennem, og det er en god holdindsats fra os, der gør det. Vi yder det, der skal til, for at vi får et godt resultat med hjem herfra.

Og så var der lige frisparksmålet, som Andreasen sparkede ind til stillingen 2-1.

- Det er ikke noget, jeg har trænet på, men det var egentlig ganske nemt. Vi sagde alle tre, der stod ved bolden, at der var et kæmpe hul at skyde i, så jeg prøvede at lægge den lidt længere ud, end den først lå, og så var det bare en hård inderside, der ramte mål, sluttede Hans Henrik Andreasen.


Skrevet af Morten Wamsler

Læs også....

Snapshot af London

Europa League |16-12-2011

Øjeblikket infanget på Inge Skovdals personlige mobiltelefon i London.
Læs mere

Små detaljer gjorde forskellen

Europa League |15-12-2011

Forskellene på halvlegene mod Fulham var store. Men reelt var det småting, der gjorde forskellen
Læs mere

Falk: En stærk præstation

Europa League |15-12-2011

Rasmus Falk var glad for, at det lykkedes at skabe tro og moral i pausen, så OB klarede 2-2 i London
Læs mere

Hans Henrik Andreasens trøje

Club OB+ pris: 690,00 kr 750,00 kr Køb

Seneste opgør

Bruger kommentarer

#01
Per.mer Skrevet 15. december 21:39
enste gang han ramte bolden rigtigt var da den gik ind, ellers løb han forvirret rundt blandt venner og fjender, ramte ikke nogen af dem med sine afleveringer, hvordan kan man så bedømme det til en god holdindsats???
HH du er kun på 25 - 30 % af din formåen.
Find dig selv inden foråret, tak
#02
Chris_TSW Skrevet 16. december 03:13
Hello! I'm Wisla Krakow fan from Poland, I'd like to express how thankful we are here. Thanks to you our team got promoted to the next round. Thanks to your fair play and wonderful goal in the end we are very happy. We appreciate your determination and the will to fight, despite you knew you can't get promoted to another round. You're awesome and we will remember that! Thanks for the real FAIR PLAY!!!

Skriv kommentar

Du skal være logget ind som Club OB medlem for at kommentere på artikler.
Log ind her eller opret dig gratis som Club OB medlem.

EmediateAd