Log ind

De Største Striber: Hans Henrik Andreasen

De Største Striber |2012
|1
|
Facebook Twitter LinkedIn Google Email Print Bookmark Mere
Hans Henrik Andreasen og Nemanja Stjepanovic (Foto: Erik Kempf)

Hans Henrik Andreasen, eller bare HHA, har gennem flere sæsoner været en af de mest slidstærke og målfarlige OB-spillere. Og det i en periode, som bl.a. har kastet uhørte tre sølvmedaljer i træk af sig, Superligarekord for en klub i provinsen.

I sommeren 2007 skiftede Andreasen til OB. Han kom fra tyske Greuter Fürth, og blev hurtigt en succes i stribet. HHA kan spille højre kant, men befinder sig oftest på den centrale midtbane, hvor han er kendt som en nærkampsstærk og målfarlig spillertype. Ofte står han bare på det rigtige sted, og er med et stærkt hovedstød en trussel for de fleste forsvar.

I efteråret 2010 blev Andreasen kåret som Årets Spiller i OB - ikke mindst på baggrund af et forrygende efterår, hvor han lavede 16 mål i Superligaen, Europa League og EB Cup.


Skrevet af Morten Oestermann

Læs også....

Møller Nielsen: Glad og beæret

De Største Striber |20-12-2012

Richard Møller Nielsen vandt afstemningen om at blive træner for De Største Striber.
Læs mere

Fans kårer OB's første All Star-hold

De Største Striber |20-12-2012

I anledning af OB’s jubilæum blev klubbens fans bedt om at finde OB’s største spillere og træner.
Læs mere

Mwapeeeeee Mitiiiiiii!

De Største Striber |30-11-2012

I har valgt, at Mwape Miti skal have plads i angrebet på De Største Striber.
Læs mere

Bruger kommentarer

#01
vivalapiet Skrevet 29. juli 02:08
Denne månedes afstemning synes jeg har været utrolig svær.. ingen af disse spillere kan jeg se som have hele pakken, både ægte OB'er, god og lang karriere i klubben og kæmpe talent. Men grunden til mit valgt landede på HH er kampen mod villareal. og det håb og den spænding han skabte i vores by på vores ø, da han bragte os foran, i en kamp der ( forhåbentlig indtil videre) har været den største oplevelse på Odense Stadion. Skulle jeg vælge en OB'er ville valget være hemmingsen, den med den største karriere Djemba-Djemba, den med den største succes i klubben Tembo, men jeg valgte altså oplevelsen.. :) god sommer.

Skriv kommentar

Du skal være logget ind som Club OB medlem for at kommentere på artikler.
Log ind her eller opret dig gratis som Club OB medlem.

EmediateAd