Log ind

Jesper Christiansen træner igen

Superligaen |13. februar 2012
|2
|
Facebook Twitter LinkedIn Google Email Print Bookmark Mere

Et uheldigt fald i en træning før afrejsen betød, at Jesper Christiansen ikke kunne træne optimalt under OB’s træningslejr i Portugal. Nu er målmanden imidlertid på banen igen og fuldt fokuseret på at blive klar til sæsonstarten 5. marts.

- Jeg havde fået en nerve i klemme i ryggen, som påvirkede mig helt ned i benene. Det tog lidt tid men det går fremad. Det handler simpelthen om, at den nerve skal slippe, før jeg kan træne 100 % med truppen, fortalte Jesper Christiansen mandag middag.

Han fokuserer lige nu på at træne med sin målmandstræner Tom Sterobo, og så er det planen, at han skal bygge sin form stille og roligt op indtil han kan træne fuldt med.

Jesper Christiansen understreger, at skaden ikke er en følge af en tidligere skade, men derimod et resultat af et uheldigt fald på OB’s kunstgræsbane kort før OB’s afrejse til træningsopholdet i Portugal.

- Det har simpelthen bare været et uheld. Forhistorien med skader er at jeg havde skader i Sverige, men ellers har jeg aldrig rigtigt været skadet.

Starten på forårssæsonen nærmer sig hastigt. Der er kun lidt over tre uger til årets første kamp mod Silkeborg, men Jesper Christiansen er optimist med hensyn til muligheden for, at han når at blive klar til kampen.

- Jeg arbejder selvfølgelig stenhårdt på at blive klar så hurtigt som overhovedet muligt. Det er klart, at jeg gerne vil være klar til sæsonstarten, og det tror jeg også, jeg bliver, slutter Jesper Christiansen.


Skrevet af Asger Torning

Læs også....

U17 måtte bøje sig

Superligaen |21-05-2012

OB’s U17 Ligahold løb ind i forårets første nederlag i weekenden, da holdet tabte 1-3 til FCM
Læs mere

Glentevejen viser HB Køge–OB

Superligaen |21-05-2012

Forårets sidste kamp bliver vist af Glentevejens Antennelaug. Andre kan streame kampen på nettet.
Læs mere

Ingen nye skader før HB Køge

Superligaen |21-05-2012

Kampen mod Lyngby gav ingen nye skader i truppen før sæsonens sidste kamp mod HB Køge i Herfølge
Læs mere

Jesper Christiansens trøje

Club OB+ pris: 600,00 kr 650,00 kr Køb

Bruger kommentarer

#01
Nexman Skrevet 13. februar 20:27
Godt så.. SÆT I GANG !!! :-)
#02
bgilberg Skrevet 14. februar 09:13
God bedring,Jesper - håber at se dig i fuldt vigør snart.

Skriv kommentar

Du skal være logget ind som Club OB medlem for at kommentere på artikler.
Log ind her eller opret dig gratis som Club OB medlem.

EmediateAd