Log ind

Søndag med kort formiddagsprogram

Nyt fra OB |5. februar 2012
|0
|
Facebook Twitter LinkedIn Google Email Print Bookmark Mere

Søndag er match day for OB i Algarve. Klokken 21.00 dansk tid møder fynboerne Wisla Krakow i holdenes sidste puljekamp i Atlantic Cup, men allerede søndag formiddag er spillerne i aktion, om end kun med et let program, når truppen går på træningsbanen for bl. a. at indøve standartsituationer.

Efter frokost fortsætter forberedelserne til aftenens kamp med hvile, pre-match spisning og taktikmøde, inden turen kl. 18.45 går til Estadio Algarve og aftenens kamp.

På grund af kamptidspunktet spiser truppen sen aftensmad. Erfaringen viser, at selskabet først er tilbage på hotellet omkring kl. 00.30, så det er nok ikke helt forkert gættet, at mandagens aktiviteter begynder lidt senere end på træningsdage, der ikke følger efter en kamp.


Skrevet af Asger Torning

Læs også....

De udsatte vandt alternativ landskamp

Nyt fra OB |21-05-2012

Underholdende landskamp mellem Udsattelandsholdet og Homolandsholdet på TRE-FOR Park.
Læs mere

Merrild Fan Moments: Stem og vind billetter!

Nyt fra OB |21-05-2012

Så er det igen blevet tid til at finde ugens Merrild Fan Moment. Stem og vind OB-billetter.
Læs mere

Merrild Fan Moments: Vinderne

Nyt fra OB |14-05-2012

Så er vinderne i Merrild Fan Moments fundet. Se om du vandt OB-billetter.
Læs mere

Udebanetrøje gul/sort 09´

100,00 kr Køb

Skriv kommentar

Du skal være logget ind som Club OB medlem for at kommentere på artikler.
Log ind her eller opret dig gratis som Club OB medlem.

EmediateAd