Log ind

Øjeblikket: Tembos to lyn mod Brøndby

Historie |7. februar 2012
|2
|
Facebook Twitter LinkedIn Google Email Print Bookmark Mere

Den 3. marts 2002 tog OB mod mesterskabsfavoritterne fra Brøndby. Kampen blev indledt med ét minuts stilhed til ære for netop afdøde John Eriksen. Samme John Eriksen, som blev topscorer ikke alene i OB, men i hele Danmark i de to sæsoner, han nåede at spille for fynboerne i slutningen af 70’erne – og samme John Eriksen, som også blev topscorer stort set alle andre steder, han spillede. Men det er en anden historie.

OB-træner Troels Bech stillede op med følgende 11 på banen:
Karim Zaza, Fernando Derveld, Lars Jacobsen, Torben Sangild, Michael Hemmingsen, Andrew Tembo, Carsten Hemmingsen, Morten Rasmussen, Claus Madsen, Søren Berg, Mwape Miti.

OB lagde ud med brask og bram, og det blev hurtigt tydeligt, at zambiske Andrew Tembo var på vej mod sin måske bedste kamp i stribet. Midtbanespilleren gik forrest med sin bastante fysik og erobrede midtbanen foran de gul-blusede fra Vestegnen, hvor Brøndby-træner Åge Hareide ellers rådede over profiler som Mattias Jonson, Magnus Svensson og Mads Jørgensen.

Der skulle ikke gå mere end fire minutter, før OB bragte sig foran 1-0 på mål af forsvarskæmpen Torben Sangild. Og blot to minutter senere udbyggede Tembos zambiske landsmand, kanonkongen Mwape Miti, føringen til 2-0. Brøndby-spillerne virkede helt naturligt i chok, og efter 36 minutter bragte et afrikansk samarbejde OB foran med 3-0, da Miti var i oplæggerens rolle på Andrew Tembos scoring. Tre fynske lussinger, og så var der pause!

Lad det være sagt med det samme. Pausen var ikke god ved OB. Små tyve minutter efter teen fik Mattias Jonson reduceret, og dén scoring fik det til at knirke i det ellers så sikre fynske bolværk. Det blev endnu værre, da Mads Jørgensen reducerede yderligere til 2-3 et kvarter før tid. Fanden var løs i Laksegade, og det skulle blive en gyser af rang, da Peter Madsen udlignede til 3-3. Man frygtede at københavnerne ville stjæle sejren, og et smerteligt nederlag, som nærmest ville gøre ondt den dag i dag.

Men, men. Andrew Tembo var hovedperson på banen den aften, og efter 87 minutter scorede zambieren ét af de mål, der sidder på den kollektive, stribede hukommelse, og som gør, at fodbolden lever mellem folk i fæ, samtale og fælles minder. En følt, følt afslutning i det lange hjørne, helt over hvor Mogens Krogh ikke havde en chance. Fra helvede til himmerige på ét sekund, og Andrew Tembo var frelseren denne aften i marts.

Husker du Andrew Tembo? Så skriv!


Skrevet af Morten Oestermann

Læs også....

Øjeblikket: Én gang OB'er, altid OB'er"

Historie |15-05-2012

Læs Max Cæsius' varme beretning fra dengang, OB lå i Munke Mose, og Hylle var på kassen.
Læs mere

Øjeblikket: Stribede kælenavne

Historie |09-05-2012

I OB's lange historie har mange spillere fået farverige kælenavne. Kender du dem?
Læs mere

Øjeblikket: Turen til Israel

Historie |25-04-2012

Richard Møller-digte, regnvejr og gode resultater. Træningsturen til Israel i 1976 havde det hele.
Læs mere

Pins - spillertrøje

10,00 kr Køb

Bruger kommentarer

#01
DEPMOD Skrevet 7. februar 17:57
Husker Tembo og især det mål. Mekka var i ekstase. Hare set mange kampe og de fleste siden. Men en af de kampe der står stærkest :-)
#02
Rynkeby Skrevet 13. februar 14:29
Mener også at det var den kamp hvor en cheerleader pige viste lidt bryst da toppen faldt ned.skønt.

Skriv kommentar

Du skal være logget ind som Club OB medlem for at kommentere på artikler.
Log ind her eller opret dig gratis som Club OB medlem.

EmediateAd