
Alt overskuddet fra legendetrøjen doneres ubeskåret til kræftforskning
16 feb 2022Lars Høgh er en legende i dansk fodbold, og vi ønsker at ære hans eftermæle. Derfor går overskuddet fra den kommende legendetrøje ubeskåret til kræftforskning.
Det var med de bedste intentioner, at vi mandag meldte ud, at vi vil donere 100 kr. pr. solgt legendetrøje til bekæmpelse og forskning i kræft i bugspytkirtlen - uanset om trøjesalget giver et overskud eller ej. Vi er kede af den modtagelse, nyheden fik, og derfor har vi besluttet, at hele overskuddet fra trøjesalget går ubeskåret til kræftforskning.
Når vi til årets første hjemmekamp hylder Mr. OB på en enestående aften, vil striberne på OB-trøjerne desuden være skiftet ud med legendetrøjen, der ærer Lars Høgh.
Som en del af denne hyldest vil trøjerne fra kampen som planlagt efterfølgende blive sat til salg på Odendo, hvor alle vinderbuddene ligeledes doneres direkte til bekæmpelse og forskning i kræft i bugspytkirtlen.
Årets første hjemmekamp spilles søndag den 27. februar kl. 18.00, hvor vi møder FC Midtjylland.
Lige nu

Udebanekamp i Lyngby rykkes

To striber udtaget til U18-landsholdet

Tilmelding til Orifarm Øens Hold er fuld i gang

Varm op i fanzonen inden kampen mod Lyngby Boldklub!

Vi møder FC Fredericia i 4. runde af Oddset Pokalen

To striber udtaget til U17-landsholdet

- Vi er nødt til at vinde næste kamp, alt andet er ligegyldigt
