Annonce
Annonce
Følg striberne på landsholdet
Landshold

Følg striberne på landsholdet

16 nov 2022
Annonce

Rigtig mange striber er udtaget til landsholdstjeneste her i november, og derfor har vi samlet en oversigt, så du kan følge deres kampe.

Annonce

Hverdagen er blevet lidt mere stille i Ådalen, da rigtig mange af spillerne er taget afsted for at spille med deres landshold.

Derfor har vi her samlet en oversigt, så du kan se, hvornår de forskellige striber kan komme i aktion:

Issam Jebali til VM
Mandag blev Issam Jebali udtaget til det tunesiske landshold, som er rejst til VM. Issam Jebali og Tunesien er landet i gruppe med Danmark, Frankrig og Australien, og de er altså derfor sikret at spille mindst tre kampe:

Danmark – Tunesien
D. 22. november kl. 14.00

Tunesien – Australien
D. 26. november kl. 11.00

Tunesien – Frankrig
D. 30. november kl. 16.00

Joel King til VM
Joel King er også udtaget til VM, hvor han skal spille i samme gruppe som Issam Jebali. Han er nemlig med det australske landshold, som har følgende kampprogram:

Frankrig – Australien
D. 22. november kl. 20.00

Tunesien – Australien
D. 26. november kl. 11.00

Australien – Danmark
D. 30. november kl. 16.00

Aron Elís Thrándarson til Baltic Cup
Det islandske landshold samles også her i november for at deltage i Baltic Cup, og her skal de spille to kampe:

Litauen – Island
D. 16. november kl. 18.00

Den anden kamp er afhængig af resultatet af den første kamp, da det er en turnering for fire hold, så Island kan herefter møde Estland eller Letland den 19. november.

Yankuba Minteh og Gambia
Vores unge gambier er udtaget til landsholdstjeneste – første gang for A-landsholdet. De samles her i november for at spille to træningskampe:

Gambia – DR Congo
D. 17. november kl. 14.00

Gambia – Liberia
D. 20. november kl. 14.00

Armin Gigović med Sveriges U21-landshold
Vores svenske midtbanespiller skal sammen med det svenske U21-landshold spille venskabskampe, og det bliver blandt andet til en lokalt-nationalt opgør, da de møder Danmark.

Danmark – Sverige
D. 17. november kl. 16.00

Sverige – Azerbaijan
D. 20. november kl. 17.00

Gustav Grubbe, Aske Adelgaard og Danmarks U20
Danmark har valgt at udtage et U20-landshold i stedet for U21, og her er to striber med i form af Gustav Grubbe og Aske Adelgaard, og de skal blandt andet møde deres svenske holdkammerat:

Danmark - Sverige
Den 17. november kl. 16.00

Danmark - Ungarn
20. november kl. 16.00

Franco Tongya på det italienske U21-landshold
Også Franco Tongya skal i tjeneste for U21-landsholdsårgangen, da han skal spille træningskamp med støvlelandet:

Italien – Tyskland
D. 19. november kl. 17.30

Magnus Nielsen, Charly Nouck og Tobias Augustinus-Jensen med Danmarks U19
Tre striber er også udtaget til Danmarks U19-landshold, som her i november spiller to venskabskampe mod tjekkerne:

Tjekkiet – Danmark
D. 18. november kl. 14.00

Tjekkiet – Danmark
D. 21. november kl. 14.00

Tre striber med U18-landsholdet
Der er også tre striber at finde hos Danmarks U18-landshold i form af Elias Hansborg-Sørensen, Markus Jensen og Marcus McCoy.

I går spillede de deres første kamp, og her blev det til en flot 4-1 sejr til de røde og hvide. I næste kamp møder de Irland inden de i sidste kamp møder Japan:

Danmark – Irland
D. 18. november kl. 17.30

Danmark – Japan
D. 21. november kl. 12.30

 

 

Annonce