Annonce

Nyt fra OB
OB tæt på salg af Yankuba Minteh
02 jun 2023Annonce
OB har gennem længere tid været i tætte forhandlinger med en udenlandsk klub om et salg af Yankuba Minteh, og forhandlingerne er nu nået så langt, at Yankuba Minteh ikke vil være i truppen, når vi i morgen møder FC Midtjylland.
Annonce
Offensivspilleren Yankuba Minteh vil ikke være tilgængelig for Andreas Alm, når han udtager truppen til lørdagens opgør mod FC Midtjylland, da vi er tæt på et salg af den 18-årige gambier.
- Det er en svær beslutning, men med de risici og muligheder der er i denne sag, har jeg konkluderet, at det samlet set er den bedste beslutning for OB, at han sidder over til kampen mod FC Midtjylland, siger Björn Wesström, der er fodbolddirektør i OB.
Yankuba Minteh skiftede i august 2022 til Odense Boldklub, og han har siden spillet 17 kampe i den stribede trøje.
Lige nu

18 timer siden
3F Superliga
Udebanekamp i Lyngby rykkes

20 timer siden
Landshold
To striber udtaget til U18-landsholdet

21 timer siden
Øens Hold
Tilmelding til Orifarm Øens Hold er fuld i gang

23 timer siden
3F Superliga
Varm op i fanzonen inden kampen mod Lyngby Boldklub!

2 dage siden
Oddset Pokalen
Vi møder FC Fredericia i 4. runde af Oddset Pokalen

2 dage siden
Akademi
To striber udtaget til U17-landsholdet

2 dage siden
Oddset Pokalen
- Vi er nødt til at vinde næste kamp, alt andet er ligegyldigt

2 dage siden
Oddset Pokalen